Co oznaczają niektóre zwyczaje świąt Bożego Narodzenia? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?
Boże Narodzenie to okres szczęścia i radości, w naszej tradycji związany również z wieloma zwyczajami. Jeden z najważniejszych to dekorowanie domów świątecznymi ozdobami, oczywiście podstawą tu jest choinka, ale też często spotyka się najróżniejsze łańcuchy, stroiki czy jakieś inne dekoracje.

Aktualnie najróżniejszych akcesoriów świątecznych znaleźć można w sklepach bardzo duże ilości, w dużej ich części już w pierwszych dniach grudnia niemała część powierzchni zostaje przeznaczana właśnie na tego typu towary. Lecz można iść w inną stronę, czyli spróbować coś zrobić samodzielnie, bo inspiracji na to również jest sporo. Zwłaszcza będzie to dobrym pomysłem, jeśli się ma małe dzieci, ponieważ po pierwsze zaangażować je można do świątecznych przygotowań, a po drugie miło, w gronie rodziny spędzić parę chwil. Tak naprawdę do wykonywania świątecznych ozdób nie trzeba robić dużych zakupów, często można sporo rzeczy zrobić z tego, co się będzie miało w domu. Tak naprawdę ważniejszy jest pomysł, i w pierwszej kolejności chęci do tego, aby zabrać się za coś takiego. Warto także zakupić worek Mikołaja – pełna treść -.

Ubieranie choinki to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Swego rodzaju symbol świąt. Kiedy kolejnym razem będziemy stroić takie drzewko oraz rozwieszać bombki choinkowe zielone. Tradycja ta jest przedchrześcijańska i wiąże się z ludowym kultem drzewka stale zielonego, które ma symbolizować życie oraz odradzanie się. Interesujące jest to, że choinki najpierw były popularne w religii protestanckiej w Niemczech. Dopiero potem tradycję tą przeniesiono do Polski w czasie zaborów właśnie za sprawą protestantów. Dawniej ozdabiano drzewko piernikami, owocami, orzechami czy ozdobami z papieru.

Więcej:

ślub - akt

Autor: aNdrzej cH.
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą najróżniejszych ozdób choinkowych są różnego rodzaju bombki i łańcuchy. Aktualnie sporo bombek przypomina niewielkie dzieła sztuki, są ręcznie malowane i kosztują faktycznie sporo. Lecz można też bombki na choinkę przygotować samemu, bardzo dobrze nadają się do tego celu formy ze styropianu, które pomalować można w dowolny sposób. Jeśli się będzie miało trochę chęci, to z paru kulek o różnej wielkości, odrobiny waty i kolorowych kartek papieru powstać może przepiękna bombka mikołaj, która zachwyci wszystkich gościmikołaj (spotkanie z mikołajem)eru kolorowego wykonać również można bardzo ładne łańcuchy choinkowe, nie tylko będą one ślicznie wyglądały, lecz również dadzą sporo zajęcia dla dzieci na kilka długich godzin.

Jak chodzi o siano pod obrusem tu historia jest równie interesująca, bo dawniej siano słano na cały stół, na który rozścielano potem obrus. W niektórych częściach Polski siano kładło się nawet na całą podłogę. Symbolizuje ono ubóstwo, w którym urodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasem ubiera się dzieci do jasełek także wart jest omówienia,. Skrzydła aniołów nie służą do latania, to swego rodzaju symbol wzlatywania do Boga. Natomiast anioły symbolizują czystość, niewinność czy nieśmiertelność.

About