Jak wygląda odlewanie ciśnieniowe? W jakim przemyśle jest często używane?
Wytwarzanie odlewów z metali pod postacią figurek czy przedmiotów użytkowych jest rzeczą niezmiernie interesującą. Nie każdy ma pojęcie jak tego typu produkcja wygląda oraz na czym polega. O co zatem chodzi w odlewaniu ciśnieniowym jak również jakie metale są w czasie tego typu zabiegu wykorzystywane?

odlewnia

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie ciśnieniowe (czytaj), jak sama nazwa wskazuje to proces wykorzystujący duże ciśnienie. Podczas tego typu czynności metal, jaki znajduje się pod postacią ciekłą zmienia się w finalny produkt. Technologię taką na pewno cechuje doskonała dokładność jak też kształt otrzymany jest jakby dokładnym odwzorowaniem formy. Do tego powierzchnia tego typu gotowego produktu charakteryzuje się wspaniałą jakością, jak też wyroby takiej samej serii mają identyczne wymiary. To na pewno najbardziej istotne plusy takiej technologii. Podczas takiej pracy wykonywane są przede wszystkim odlewy z mosiądzu (strona www.alwro.com.pl/ czy z glinu.

Na czym polega takie odlewanie? Chodzi o to, iż metal, którym wypełnia się formę za sprawą ogromnego ciśnienia, podlega ruchowi. W taki sposób otrzymujemy dobrą jakość produktów. Jak chodzi o odlewy, na pewno odznaczają się doskonałymi właściwościami chemicznymi czy mechanicznymi. Ciśnienie, o jakim mowa podczas takich czynności to nawet sto pięćdziesiąt MPa.

Kiedy chodzi o ograniczenia, jakim taka technologia podlega. To na pewno będzie to spory koszt, jak chodzi o inwestycję w sprzęt, różne pomocnicze urządzenia jak również zrobienie dobrych form. Kolejną rzeczą, jaka może wpłynąć na to, że końcowy produkt nie może być wykorzystywany wszędzie jest na pewno jego szczelność. Chodzi o to, iż w momencie użycia tak dużego ciśnienia, w formowanym materiale dochodzi do zawirowań, wtrąceń tlenkowych albo też tworzenia się porów gazowych. W ten sposób zawartość struktury jest mocno naruszona. Odnośnie, to jest ona zwarta, jednolita i drobnoziarnista. Jednak, kiedy zdarzy się jej uszkodzenie albo częściowe usunięcie, na skutek obróbki przedmiotu, to właśnie można mówić o niewystarczającej szczelności.

odlewnia żeliwa

Warto jednak wiedzieć, że mimo takich wad albo ograniczeń, technologię taką stosuje się często w Polsce. Największą ilość takich stopów wykorzystuje się w przemyśle samochodowym. To w ten sposób wytwarza się całą masę przedmiotów należących do konstrukcyjnych elementów auta, jak również wyposażenia wnętrza. Dlatego odlewnictwo takie pełni tutaj sporą rolę.

About