Jakie formalności należy zrealizować przed uroczystością pogrzebową? Dowiedz się, by nie zapomnieć o niczym ważnym
Dla śmierci nie ma właściwego momentu. Nawet, jeżeli zdajemy sobie sprawę, że niebawem nasz ciężko chory dziadek odejdzie albo ciocia, która od dawna nie może pokonać choroby zaczyna się poddawać i również przeczuwamy, iż będziemy zmuszeni ją pożegnać, to za każdym razem jest to trudne, przygnębiające przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz ogromnego żalu trzeba dopełnić formalności, bez których nie mogłoby dojść do pogrzebu. O czym pamiętać, jeżeli nie możemy poprosić nikogo o pomoc i sami musimy zmierzyć się z zadaniem zrealizowania koniecznych spraw?

Najistotniejsza jest karta zgonu, jaka służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez USC. Karta zgonu pozwala przygotować pogrzeb (nasz serwis www) czy zorganizować transport zwłok, jeśli należy przetransportować zmarłego, ponieważ śmierć nastąpiła z dala od domu.

Kto może wystawić kartę zgonu?Zajmuje się tym lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w domu, trzeba ściągnąć odpowiedniego lekarza bądź dzwonić na pogotowie ratunkowe. Lekarz musi obejrzeć ciało, porozmawiać z osobami znajdującymi się w domu oraz zapoznać się z dokumentacją zmarłej osoby biorąc pod uwagę choroby, na które cierpiała. Gdy nie da się orzec przyczyny zgonu w taki sposób, robi notatkę o niemożności jej stwierdzenia. W przypadku śmierci w szpitalu, wskazaną kartę wystawia lekarz zajmujący się pacjentem. Mając akt zgonu można pójść do zakładu pogrzebowego, aby rozpocząć dalsze przygotowania do pogrzebu.

Należy zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego, dokumenty tożsamości małżonka oraz zaświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu uprawnia nas także do odebrania aktu zgonu, tak jak wcześniej wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do jakiego najlepiej jest się udać jak najwcześniej, nie odkładając tego w czasie.

Jeżeli jednak mamy taką możliwość, zdecydujmy się na pomoc bliskich. Można dopełniać formalności razem z nimi, ale nie powinniśmy zostawać sami, gdyż żal oraz przygnębienie mogą spowodować, że zapomnimy o wielu ważnych sprawach. Dobrze jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w lokalu, by nie niepokoić się potem koniecznością sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy wskazać liczbę osób, które będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy musieli się zamartwiać.

About