Jakie mamy typy paliwa gazowego, jak prezentuje się rynek tego gazu w naszym kraju?
Paliwo gazowe to mieszanina wieloskładnikowa różnorodnych gazów palnych i niepalnych. Są pochodzenia naturalnego, również i sztucznego. Jakie można wyróżnić paliwa? Najbardziej znany jest gaz ziemny. Niektórzy nazywają go błękitnym paliwem. Jest to rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego. Zbiera się w w sporych ilościach w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, czasami pod znacznym ciśnieniem.

Butle z gazem

Autor: Disco-Dan
Źródło: http://www.flickr.com
Tego rodzaju pokłady mogą występować samodzielnie, ale także w towarzystwie złóż ropy naftowej. Kolejny rodzaj to LPG. To skrót od słów Liquefied Petroleum Gas. Bardziej znany pod nazwą propan-butan, to rzeczywiście mieszanka tych dwóch składników. Wykorzystywany jest jako gaz, natomiast przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem posiada właściwości cieczy.

Zaliczyć go można do najbardziej praktycznych źródeł energii. Mniej popularnym typem takiego paliwa jest eter dimetylowy, czyli organiczny związek chemiczny z grupy eterów . To bezbarwny gaz o dosyć specyficznym zapachu, dość umiarkowanie rozpuszcza się w wodzie. Używa się go jako gazu pędnego w sprejach aerozolowych. Używany również do usuwania brodawek sposobem kriogenicznym. Godnym uwagi rodzajem jest gaz generatorowy. To palny gaz, jaki powstaje w konsekwencji zgazowania paliwa stałego, przykładowo węgla czy drewna. Zależnie od składu paliwa, ale także od czynnika zgazowującego lub konstrukcji gazogeneratora, skład takiego gazu może być dosyć różny, ale elementarne i najczęściej spotykane składniki, stanowią wodór, tlenek węgla i metan.

Rury gazowe

Autor: Bill Smith
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo znajduje się tam para wodna, dwutlenek węgla i azot. W dziedzinie paliwa gazowego korzystnie wspomnieć o giełdach gazu (dostawca gazu ziemnego Handen). Niezbyt dużo osób wie, ale w Polsce też tego rodzaju giełdy istnieją. Giełda gazu powstała w Polsce dzięki intensywnym staraniom wielu partnerów, jacy byli zaangażowani w liberalizację polskiego rynku gazu.

Czy stworzone na tej stronie (https://www.pillowplate.pl/) artykuły przypadły Ci do gustu? Masz chęć na kolejne? W takim razie pragniemy Cię poinformować, że już oczekują na Ciebie świeże wpisy.

Wzorem istniejącego już od jakiegoś czasu energii elektrycznej, taka giełda jest transparentnym źródłem informacji o warunkach dokonywanych transakcji. Rozwój tego rodzaju giełdy przyczynia się też do podpisywania bardziej korzystnych kontraktów, jakie odpowiadają warunkom rynkowym panującym w Unii Europejskiej. Nowe realia w dziedzinie paliwa gazowego bardziej spełniają oczekiwania klientów.

About