Mechaniczny ołówek – a więc, kolejny temacik pochodzący z cyklu „jakie rzeczy dobrze jest na ten konkretny temat wiedzieć”?
Czym dokładnie bywa ołówek dobrze wie każdziutki spośród nas samych – już od całkiem młodych latek uczymy się nim posługiwać jeszcze zanim dostaniemy w rękę długopis.

mechaniczny ołówek

Autor: FaceMePLS
Źródło: http://www.flickr.com
sklepy - image

Autor: Kuba Bożanowski
Źródło: http://www.flickr.com
Jak wiemy, różnica między nimi bywa silnie znacząca – długopis jest tak właściwie niezmywalny, jedyną formą jego „zniknięcia”, jest stosowanie korektorów, które w ten czy inny sposób odcinają się na kartce. Ołówki zaś z następnej stronki istnieje możliwość bardzo prosto wymazać zwyczajną gumeczką, bez jakiegokolwiek śladu po nim. Ta sama rzecz ma się z ołówkami, które w sumie dosyć niedawno ukazały się na rynku, a które są połączeniem właśnie ołówka wraz z długopisem…
krakowska ulica

Autor: tico_24
Źródło: http://www.flickr.com
Nasz dzisiejszy temacik, jak łatwo się zorientować, to mechaniczny ołówek, nazywany także „ołówkiem automatycznym”. Jak można zauważyć po wstępie, bywa to złączenie absolutnej podstawy każdej osoby, który uczy się pisać i rysować – czyli długopisu i ołówka. Mechaniczny ołówek (ołówki budowlane) ma w posiadaniu obudowę całkowicie typową dla długopisu, którego to „zamykamy” oraz „otwieramy” za ratunkiem kliknięcia wewnątrz jego podstawę – jednakże w przypadku ołówków tego typu, kliknięcie nie chowa rysika, tylko wysuwa go o następny jego milimetr. Jest to odpowiednik naszego normalnego temperowania ołówka, po którym odsłaniamy kolejne części rysika, jednakże bez „bałaganu” jaki towarzyszy dokładnie temperowaniu.

Dobrze jest także wspomnieć, iż ołóweczki automatyczne posiadają – tak jak całkiem normalne ołówki – bardzo różne grubości, dzięki czemu mogą zastąpić każdy rodzaj ołówka – od całkowitego standardu, po te mocniej szczegółowe i tak naprawdę te o wiele bardziej wykwalifikowane.

About