O jakich sprawach trzeba wiedzieć przed pomalowaniem ściany?
Malowanie ścian należy do najczęściej wykonywanych prac remontowych, które są wykonywane również w nowych budynkach, jak i przy odnowieniach nieco starszych pomieszczeń.
Propozycja rynkowa jest niezwykle obszerna i osoby, które nie posiadają dostatecznej znajomości nt. właściwości obecnych materiałów, mogą mieć spory kłopot z wyborem farby, która będzie odpowiednia do konkretnych potrzeb.

Zazwyczaj na sklepowych półkach do malowania pomieszczeń do nabycia są Produkty, które są wodorozcieńczalne. Zawierają one specjalne spoiwo i główną różnicą pomiędzy nimi jest jego rodzaj. Mogą to być spoiwa organiczne lub mineralne. Spoiwo to łączy ze sobą inne składniki zawarte w farbie, czyli między innymi wypełniacze czy też rozpuszczalniki. Wśród farb posiadających spoiwo organiczne są m.in. farby dyspersyjne. W ich przypadku spoiwem są różnorodnego typu żywice, które odpowiadają za cechy użytkowe. Do takiego typu produktów można zaliczyć farby (zobacz farby kredowe do malowania mebli) m.in. akrylowe czy też bardzo znane akrylowo-lateksowe.
farby

Autor: Gatta
Źródło: Gatta
Farby mineralne to z kolei towary cementowe albo wapienne. Są one stosowane bardzo rzadko, zazwyczaj przez konserwatorów antyków albo sympatyków ekologicznego trybu życia. Farby (zobacz farby ozdobne) strukturalne nakłada się wałkiem fakturowym oraz szpachlą. Przy użyciu tego typu farb nie ma konieczności wypełniania małych ubytków. Można je także zmywać. Niezależnie od rodzaju farby, którą chcielibyśmy użyć do pomalowania ścian, należy uprzednio mieć na uwadze kilka rzeczy.

Najważniejsze jest właściwe przygotowanie ściany poprzez jej zmycie oraz usunięcie poprzedniej warstwy. Przed nakładaniem nowej, powierzchnia musi być zwarta oraz sucha.

About