Rachunek za gaz ziemny – za co tak w istocie płacimy?
Najogromniejszym dostawcą gazu ziemnego w Polsce jest PGNiG, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z gazu ziemnego korzysta współcześnie kilkanaście milionów ludzi na terenie Polski. Gazu używamy do gotowania, podgrzewania wody, poniektórzy mają również ogrzewanie na gaz, zwięźle mówiąc, gaz jest nam nieodzowny do życia i w naszych domach korzystamy z niego wszelkiego dnia. Gaz ziemny jest szacowany za metr sześcienny, niemniej ceny gazu mogą się różnić w zależności od rejonu bądź grupy taryfowej.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Średnia stawka za gaz ziemny na terenie Polski to mniej więcej 1,30 a 1,30 złoty, nie jest więc to stosunkowo duży nakład pieniężny – ogrzewanie gazem. Aczkolwiek nie wszyscy płacą małe rachunki za gaz. Jeżeli w naszym domu na gaz mamy wyłącznie kuchenkę, to koszta zdołają być naprawdę niewielkie.

Ekscytuje Cię opisywana kwestia? Jeżeli tak, to zapraszamy do lektury (http://bsinspekcja.pl/budowa-sieci-kanalizacyjnych/) bardzo podobnego postu – on także jest warty zainteresowania.

W 50metrowym mieszkaniu przy czteroosobowej rodzinie rachunki za gaz mogą dać w wyniku nawet do 10-15 złotych miesięcznie. Na pewno koszta te nie są wysokie. Niemniej jeżeli w naszym domu posiadamy nie wyłącznie kuchenkę gazową, lecz też gazowe ogrzewanie bądź wodę podgrzewaną na gaz – wówczas musimy liczyć się ze sporo większymi rachunkami nawet do kilkuset złotych co miesiąc.

Jak już nadmieniliśmy na ceny gazu mają wpływ także grupy taryfowe. W dzisiejszych czasach zdołamy wyróżnić trzy taryfy – W1, W2 oraz taryfę W3. Im niższą taryfę mamy, tym mniejszy rachunek za gaz uiścimy. Jeżeli zużywamy znaczną ilość gazu, wtenczas obowiązują nas ceny spośród wyższej taryfy, jeżeli używamy mało gazu – wtenczas płacimy za gaz z taryfy najniższej, inaczej W1.

Warto zorientować się jaką taryfę mamy. Jeżeli za gaz płacimy dużo, możemy pomyśleć nad jego oszczędzaniem. Krótsze kąpiele, mniej gotowania na kuchence gazowej albo mniejsze ogrzewanie zdoła sprawić, że uda nam się przejść do niższej, tańszej taryfy, co pozytywnie wpłynie na nasz rachunek za gaz.

Przechodząc do sedna kwestii – ta praktyczna propozycja (http://www.projektoskop.pl/robaki-w-ziemi/) prezentuje trochę odmienny punkt widzenia na tę problematykę, niż to jest opracowane w tekście, który w tym momencie widzisz.

Prócz zużycia i opłaty taryfowej płacimy także abonament za gaz. Jest to cena, którą ponosi każdy z nas, z racji tego, iż gazownia standardowo zaopatruje nas w gaz. Do tego nasz rachunek za gaz obejmuje także zapłatę sieciową stałą i zmienną. Opłata sieciowa stała to opłata za utrzymanie sieci, a zmienna – za dawanie gazu, który posiada stwierdzone właściwości i parametry.

About