Tensometr i dynamometr, czyli charakterystyczne maszyny do pomiarów. Co dobrze jest o nich wiedzieć?
pomiary
Chyba każdy ma świadomość, do czego służy termometr czy waga kuchenna. Na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej urządzeń, dzięki którym możemy dokonać rozmaitych pomiarów. Dynamometr, określany także siłomierzem służy do mierzenia, jaką wartością wyróżnia się siła, która działa. Jego działanie zazwyczaj bazuje na prawie Hooke’a, które stanowi, że odkształcenie elementu sprężystego jest wprost proporcjonalne do wartości siły, która działa. Dynamometr tworzy głównie sprężyna.

zobacz co oferuje sklep wagi-elektroniczne.pl
Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Gdy działają na nią siły, dochodzi do jej wydłużenia. Należy zaznaczyć konstrukcja siłomierza obejmuje podziałkę. Dynamometr jest używany między innymi w technice, w atropometrii do pomiaru mięśni dłoni, w gospodarstwach domowych oraz w geodezji. (http://www.wagi-elektroniczne.pl/produkty/wagi_jubilerskie,114) Tensometr z kolei, określany także czujnikiem tensometrycznym to czujnik, dzięki któremu możemy dokonywać pomiarów naprężenia. Tensometr to element konstrukcyjny wszystkich wag elektrycznych oraz urządzeń, które są wykorzystywane do mierzenia sił ściskających, rozciągających, naprężeń. Często stosuje się tensometry oporowe podczas pomiarów w laboratorium oraz pomiarów użytkowych. Odróżniają się one tym, że są szczególnie czułe, bardzo precyzyjne, nie ulegają drganiom i wstrząsom, są przystosowane do funkcjonowania w wysokich temperaturach i warunkach wysokiego ciśnienia.

tensometr
Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Wypada podkreślić, że mają nieduże wymiary i jest możliwość umieszczania ich na zakrzywionych powierzchniach. Działanie tensometru oporowego związane jest z właściwością fizyczną drutu metalowego. Chodzi o to, że zmienia on rezystację statyczną, gdy dochodzi do zmiany jego długości. Na komponent odkształcający się pod wpływem działania sił przykleja się drut oporowy, wykorzystując określony klej. Odkształcenie, jakie zauważymy na elemencie, na którym czujnik przykleiliśmy, będzie takie samo jak na materiale oporowym. W zależności od tego, jaki jest kształt i ułożenie elementu oporowego, wskazuje się tensometry wężykowe, tensometry kratowe, a także tensometry oporowe foliowe.

About