Tensometr i dynamometr, czyli charakterystyczne maszyny do pomiarów. Co dobrze jest o nich wiedzieć?
Chyba każdy ma świadomość, do czego służy termometr czy waga kuchenna. Na rynku dostępnych jest jednak znacznie więcej urządzeń, dzięki którym możemy dokonać rozmaitych pomiarów. Dynamometr, określany także siłomierzem służy do mierzenia, jaką wartością wyróżnia się siła, która działa. Jego działanie zazwyczaj bazuje na prawie Hooke’a, które stanowi, że odkształcenie elementu sprężystego jest wprost proporcjonalne do wartości siły, która działa. Dynamometr tworzy głównie sprężyna.

Tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

i wstrząsom, są przystosowane do funkcjonowania w wysokich temperaturach i warunkach wysokiego ciśnienia.

tensometr

Źródło: wagi-elektroniczne.pl

Wypada podkreślić, że mają nieduże wymiary i jest możliwość umieszczania ich na zakrzywionych powierzchniach. Działanie tensometru oporowego związane jest z właściwością fizyczną drutu metalowego. Chodzi o to, że zmienia on rezystację statyczną, gdy dochodzi do zmiany jego długości. Na komponent odkształcający się pod wpływem działania sił przykleja się drut oporowy, wykorzystując określony klej.

Warto obejrzeć inne nasze strony, aby zgłębić inne ciekawe informacje na ten temat. Nie zwlekaj zatem i kliknij ten link!

Odkształcenie, jakie zauważymy na elemencie, na którym czujnik przykleiliśmy, będzie takie samo jak na materiale oporowym. W zależności od tego, jaki jest kształt i ułożenie elementu oporowego, wskazuje się tensometry wężykowe, tensometry kratowe, a także tensometry oporowe foliowe.

About