W jaki sposób powinno się utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, w jaki sposób robić to w zgodzie z prawem?
Najczęściej różny stary sprzęt, przykładowo agd albo spalone świetlówki wrzucamy do śmietnika, podczas gdy tego typu elektrośmieci trzeba utylizować w odpowiedni sposób. Sporo ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to niesamowicie ważne, nie jedynie z powodu tego, że możemy za to dostać kare, lecz także dlatego, iż tak chronimy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
W zgodzie z ustawą o starym sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym urządzenia, których praca jest zależna od dostawy prądu elektrycznego, poddawane są obowiązkowi zbierania, odzysku oraz recyklingu. Znaczy to tyle, iż zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, jak pralki, zmywarki czy mikrofalówki, po okresie eksploatowania nie powinny być tak normalnie wyrzucone do śmieci. Muszą zostać dostarczone do punktu odbioru takich urządzeń, w takim miejscu zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: .

Choć taka ustawa obowiązuje w Polsce już od dość dawna, to ciągle wiele ludzi nie wie dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd czy rtv. Podczas gdy odpowiedzialność znajduje się na wytwórcach, importerach, jak również osobach używających takich rzeczy.

Wpis, który właśnie masz przed sobą jest pełen fascynujących danych, jednak ponadto zweryfikuj informacje opisujące podobną tematykę tutaj.

Zgodnie z prawem, producent, dystrybutor, a także importer sprzętu jest zmuszony umieścić na opakowaniu symbol przekreślonego śmietnika na odpady (Utylnia to robi), a jednocześnie dołączyć do opakowania informację o skutkach, jakie dla środowiska oraz zdrowia ludzi może nieść zawartość tych niebezpiecznych substancji. Jednakże, konsument ma także prawo do nieodpłatnego zostawienia w sklepie starego sprzętu w ramach zakupu nowego urządzenia.

Sklepy również nie mają już obowiązku, by przyjmować elektroodpady w większych ilościach, zaś klientom najczęściej nie chce się iść do sklepu ze zużytym sprzętem. Sprzęt elektroniczny ma substancje, jakie uznane są za szkodliwe. Do tego, nawet 90% tych składników można jeszcze raz wykorzystać chociażby do produkowania nowych artykułów gospodarstwa domowego, do mebli lub dźwiękowe systemy ostrzegania części do pojazdów. Tym przetwarzaniem zużytych sprzętów zajmują się specjalne miejsca, w których urządzenia poddawane są procesowi odzysku oraz recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, gdy następnym razem zechcemy porzucić taki stary, niepotrzebny już nam do niczego sprzęt elektroniczny. Oddaniem go we właściwe miejsce przyczynimy się do zachowania czystości swojej najbliższej okolicy, a w większym kontekście także i środowiska. Może też takim zachowaniem damy jakiejś osobie dobry przykład oraz zmobilizujemy do takiego samego działania.

About