Własność intelektualna w firmie- w jakich przypadkach łamane jest prawo oraz w jaki sposób ochronić własną firmę
W dzisiejszych czasach razem z rozwojem przemysłu rozwija się również dziedzina prawa powiązana z ochroną własności intelektualnej. Każdy produkt, który stworzymy bądź nawet baza klientów naszej firmy powinny być w odpowiedni sposób chronione przed ludźmi chcącymi zadziałać na niekorzyść naszego przedsiębiorstwa przykładowo nieuczciwymi konkurentami.

Nieuczciwi konkurencie mogą pojawić się wszędzie. W danych czasach, gdy własność intelektualna nie była tak bardzo chroniona mogliśmy się spotkać z podrabianiem produktów albo przypisywaniem sobie autorstwa przykładowo receptur .https://www.jwp.pl/faq/dlaczego-warto-zarejestrowac-wzor-przemyslowy/eby rynek był wolny, ale też dobrze chroniony. Otwierając firmę powinniśmy zapoznać się z zasadami panującymi na rynku, aby uniknąć nieporozumień. Czyny nieuczciwej konkurencji to przykładowo podrabianie produktów czy też wprowadzanie w błąd klientów (więcej na stronie). Czyny nieuczciwej konkurencji to nie tylko działania, któwięcej na stronieale także te, które nie są zgodne z powszechnie ustalonymi zasadami etyki bądź obyczajami pośród przedsiębiorców.
marka

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej spotykanym czynem nieuczciwej konkurencji jest podrabianie produktów. Znak towarowy cechuje produkty danej marki, jeśli wykorzystujemy go bez zezwolenia działamy wbrew prawu (więcej informacji w tym artykule). Wprowadzając więc nowe produkty na rynek, więcej informacji w tym artykule nie istnieje już na rynku. Oprócz tego rodzaju działań wbrew prawu działają też osoby, które nieuczciwie reklamują swoje produkty czy też wykorzystują cudze informacje. Jeżeli opracujemy nową recepturę naszego produktu trzeba ja odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć jako informację poufną. Wszelkiego rodzaju kradzieże dokumentacji lub baz danych klientów też łamią prawo z zakresu własności intelektualnej. Każde tego rodzaju przewinienie powinniśmy zgłaszać do odpowiednich organów.

Warto na różne sposoby zabezpieczyć własna firmę przed nieuczciwą konkurencją jak również samemu zwracać uwagę na to, żeby nasze produkty nie łamały przepisów prawa. Jeśli złamanie prawa przyczyni się do upadku albo pomniejszenia efektywności pracy poszkodowanego przedsiębiorstwa, otrzyma ono odpowiednie odszkodowania, które zrekompensują poniesione straty.

About