Życzliwość dla drugiej osoby zdecydowanie jest dobra. Czemu warto być życzliwym dla innej osoby?
Czy wiesz z czym się wiąże efekt wyświadczonej przysługi? Na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, bo sam tego doświadczyłeś. Jest też nazywany efektem Benjamina Franklina. Tendencja do zmiany swojego stanowiska na lepsze w stosunku do osób, dla których wykonało się jakąś miłą przysługę. Czy spotykasz się z tym często we własny życiu?

mężczyźni rozmawiający na ulicy

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Efekt wyświadczonej przysługi często wyjaśnia się na zasadzie kategorii rozbieżności poznawczej. Zrobienie jakiejś dobrej rzeczy dla innej osoby, szczególnie w momencie, kiedy za nią nie przepadamy albo jest nam obojętna, może powodować dziwny stan, swego rodzaju napięcia. Żeby zredukować taki dysonans dokonujemy zmiany naszej postawy, coś na kształt, że dobry uczynek dla takiej osoby wynika z tego, iż ją lubię. Nawet jeśli przed zrobieniem czegoś dobrego ta kwestia wydawała się dla nas całkiem inna. Czasem doświadczamy tego stanu, chociaż przebiega on różnie oraz nie jest obowiązkowo taki, jak ten przedstawiony w definicji. Po prostu, jak komuś pomagamy to czujemy się lepiej, mamy lepszy humor, dlatego iż jakiemuś człowiekowi pomogliśmy. Ogarnia nas uczucie wypełnienia dobrego uczynku.

Jednostki religijne mogą również odbierać to na zasadzie, że na tym przecież polega pomaganie bliźniemu.

Opublikowany artykuł Ci się podoba? Zatem odwiedź serwis www, który zawiera podobne informacje na przedstawiany temat – one też będą wciągające.

Może się to przez to wiązać z koncepcją zbawienia, która staje się rzeczywista poprzez wierzenia, lecz też poprzez pomaganie jakiemuś człowiekowi. To dobrze łączy się z ogólnie pojmowaną serdecznością, gdy spotykamy jakąś osobę na ulicy i staramy się być dla tej mijanej osoby mili lub tak normalnie na naszej twarzy pojawia się uśmiech. Na przeróżnych poziomach odnajdziemy zastosowanie takiej zasady (). Ostatnio na przykład powstają portale, gdzie możemy coś komuś oddać nie biorąc za to pieniędzy. Czemu jest to tak popularne? Na pewno z jakichś pobudek osobistych, aby pozbyć się danej rzeczy, bo nie posiadamy na nią miejsca, lecz bardziej robimy tak, żeby komuś ofiarować jakąś darmową rzecz.

Produkty spożywcze

Autor: Janet McKnight
Źródło: http://www.flickr.com
Skoro nam nie będzie już potrzebna, to dlaczego inna osoba nie mógłby z tej rzeczy korzystać. Tak wygląda to w różnych miejscach w naszym kraju, jak oddam za darmo Olsztyn. Doskonale to działa, bo z jednej strony znajdujemy osobę, która coś zyskuje, a z drugiej osobę, która jest w stanie coś podarować i poczuć się dobrze z tym faktem, że sprawiło się komuś taką niespodziankę.

About