Chcesz zaangażować nowego pracownika? Zobacz jakie masz opcje
Jeżeli masz własną firmę, z pewnością nieraz przyszło ci zaangażować kogoś u siebie. Gdyż trudno jest osobiście wykonywać wszystkie obowiązki, dlatego też korzystamy czasami z pomocy ludzi postronnych. W rozróżnieniu od tego, jakiego rodzaju funkcję ma pełnić nasz nowy podwładny oraz od tego, jak intensywnie w tygodniu będzie nam on potrzebny, innego typu rodzaj umowy należy mu zagwarantować.

Z tej przyczyny

umowa o pracę

Autor: shho
Źródło: http://www.sxc.hu

warto uprzednio zorientować się w tym, jakie masz opcje, gdyż słuszniej w tej kwestii nie popełnić najmniejszego błędu.Najbardziej atrakcyjną formą zatrudnienia dla podwładnego jest bez wątpienia umowa o pracę Wzór na nią znajdziemy w każdym miejscu w sieci online – wzór umowy o pracę. Jednak czy jako pracodawca musisz nawiązywać tego typu zobowiązania? Otóż zanim komuś zagwarantujesz tego typu ofertę, warto abyś wiedział, z czym to się wiąże. Otóż, jeśli zaproponujesz komuś etat u siebie w korporacji, jednocześnie zobowiązujesz się do pokrywania wszelkich składek za tą personę. A co za tym idzie, w praktyce, w razie choroby podwładnego, ma on prawo wybrać się na zwolnienie lekarskie, które będzie płatne (w zależności od części etatu). Sporo z tych pieniędzy będziesz wypłacać z własnej kieszeni. Mało tego, w sytuacji kiedy twoja podwładna zajdzie w ciąże, będzie jej przysługiwać urlop macierzyński, a umowa o pracę wzór daje taki, że nie możemy zwolnić tej osoby i zatrudnić kolejnej na jej miejsce. Bezpieczniejszą dla pracodawcy formą angażu, będzie z pewnością umowa cywilno prawna. Może ona występować pod postacią umowy zlecenia lub o dzieło. W tym wypadku, pracownika naszego nie

dokumenty

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com

zabezpiecza kodeks pracy, a wyłącznie ten cywilny. Nie przysługuje mu płatny urlop, tacierzyński, chorobowy oraz żaden inny.

Oczywiście, może on się udać na wakacje, lecz nikt mu za to nie zapłaci. Mało tego, dodatkowo jeśli będziemy zatrudniać osobę ze statusem ucznia, umowa cywilno prawna (sprawdź: wFirma) zezwala nam nie opłacać w jego imieniu składek ZUS ani chorobowych. Lecz zanim podpiszemy jakikolwiek typ umowy z naszym przyszłym pracownikiem, warto zastanowić się, jakiego rodzaju funkcje będzie on spełniać w naszej kompanii. Gdyż jeżeli będzie on odpowiedzialny za ważne sprawy formalne, lepiej zaangażować go na etat, bowiem w ten sposób połączymy go z firmą. Zanim nawiążesz kooperatywę z osobą trzecią i nawiązana zostanie z nią umowa cywilno prawna, warto zastanowić się nad tym, która forma zatrudnienia w tym wypadku będzie najlepsza. Bowiem pracownik, który nie będzie czuł się pewnie w pracy, może niewłaściwie ją wykonywać, a na niektórych funkcjach będzie to dla nas nierentowne.

About