Kiedy zamierzasz prowadzić przykładowo działalność gospodarczą na gruntach leśnych, wówczas na początku powinieneś zaznajomić się z klasyfikacją gruntów
Jeżeli zacząłeś się dla przykładu zajmować poszczególnymi rodzajami gruntów, wówczas z pewnością już dobrze wiesz, jak mocno ważne jest przypisanie konkretnego gruntu do właściwej klasy. Jeśli chcesz przykładowo postawić swój dom, wtedy możesz to zrobić jedynie na gruncie przeznaczonym do zabudowy – kiedy takim nie dysponujesz, wtedy niestety będziesz musiał zwyczajnie rozejrzeć się za jakimś innym miejscem na wybudowanie swojego domu.

Kto decyduje o tym, jaki właściwie jest charakter konkretnego gruntu? To zadanie należy przede wszystkim do starosty, który określa klasy gruntów dla niemalże wszystkich gruntów znajdujących się na obszarze danego powiatu. Oczywiście raz wskazaną klasyfikację można zmienić, jednak nie jest to w ogóle takie łatwe. Gleboznawcza klasyfikacja gruntów wskazuje dokładnie, jaką klasę powinien mieć dany grunt, a w dodatku odstępstwa od tego są bardzo utrudnione.

Klasyfikacja gruntów

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy zmiana jest w ogóle dopuszczalna, raczej poprzedza ją długie postępowanie. Zmiana klasy gruntu jest dopuszczalna tylko na wniosek jego właściciela, a na dodatek wymaga wypełnienia mnóstwa dokumentów oraz wykonania licznych badań.

Jeżeli możesz uzyskać inne dane na opisywany temat, to skorzystaj z tego i wejdź na poniższy link i przeczytaj informacje (http://www.transgaz.waw.pl/argon-techniczny/).

Nawet kiedy wszystko idzie zgodnie z planem, wówczas i tak nie możesz mieć gwarancji, że klasa gruntu zostanie zmieniona – przypominamy, że jest to tylko sprawa decyzji odpowiedniego starosty, który właściwie zawsze może odmówić Ci zmiany klasy gruntu. Przeczytaj więcej o gruntach:
Dobrze wiedzieć, że klasyfikacja gruntów przeprowadzana jest na obszarze całego kraju niemalże jednolicie. Jeśli zatem starosta odmówi Ci zmiany klasy gruntu nawet pomimo tego, że spełniłeś praktycznie wszystkie wymagania, wówczas możesz powoływać się konkretnie na te przepisy. Sposób dokonywania klasyfikacji jest dokładnie opisany przede wszystkim w rozporządzeniu Rady Ministrów. Na dodatek na terenie całego kraju obowiązuje jednolita gleboznawcza klasyfikacja gruntów. Prowadzona jest na podstawie urzędowej tabeli klas gruntów, która także jest przygotowywana przez Radę Ministrów. Autor:

Kiedy zatem starosta w bezpodstawny sposób odmówi Ci modyfikacji klasy gruntu pomimo tego, że spełniasz niemalże wszystkie wymagania, wtedy na pewno jeszcze nic straconego. Zawsze możesz na przykład odwołać się do organu wyższego stopnia, gdzie decyzja w Twojej kwestii zostanie właściwie zweryfikowana.

About

Categories: Bez kategorii Tagi: ,