Na czym polega wizyta u kardiologa?
Schorzenia serca i naczyń krwionośnych zabijają rocznie około 170 tyś. Polaków. To jedna z kluczowych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Prostym sposobem na przeciwdziałanie chorobom serca jest cykliczne badanie się i konsultacje ze specjalistą.

Do kardiologa przychodzą osoby z powodu przeróżnych niedomagań i nieprawidłowości. Do najczęstszych można zaliczyć m.in.: powiększone ciśnienie krwi, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, poczucie nierównomiernego bicia serca, a dodatkowo zasłabnięcia. Wizyta taka może odbyć się z inicjatywy samego pacjenta bądź po skierowaniu lekarza internisty, a także każdego innego medyka, który zwrócił uwagę na niepokojące oznaki ze strony układu krążenia.

O co zapyta nas specjalista w czasie wizyty? Wizyta u doktora zaczyna się z momentem wejścia osoby chorej do gabinetu.

Zaciekawił Cię prezentowany tekst? Jeśli tak, to śmiało kliknij także ten link. Podobne informacje znajdziesz również tutaj odzież robocza ocieplana.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, iż już w chwili przekroczenia progu rozpoczyna się badanie. Doktor zwraca uwagę na takie aspekty jak: stan odżywienia (niedowaga, nadwaga), sposób ruszania się (niedowłady, przemieszczanie się przy wsparciu laski bądź też kul), komplikacje w oddychaniu (zadyszka, świszczący oddech), kolor skóry buzi, drżenie rąk, wiek biologiczny, jaki dość często różni się od prawdziwego wieku chorego.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Te wszystkie informacje są nader istotnym elementem lekarskiego badania i stanowią jego pierwszy etap. Kolejnym będzie rozmowa, która w języku medycznym nosi nazwę podmiotowego badania. Rozmowa rozpoczyna się od wyjaśnienia powodu odwiedzin. Specjalista prosi o opisanie dolegliwości jak też niepokojących objawów.

Później kardiolog zadaje pytania tyczące się trybu życia, aplikowanych używek (palenie papierosów, picie alkoholu), wywiad rodzinny, to znaczy występowanie w rodzinie (matka, ojciec lub rodzeństwo) chorób układu krążenia, zgonów z przyczyny zawału), pobytów w szpitalu a także stosowanych leków. Istotnym elementem wywiadu są także pytania dotyczące okoliczności występowania symptomów, częstości, czasu trwania tudzież nasilenia.

Urządzeniem służącym dokładniejszemu zbadaniu mięśnia sercowego jest tak zwany kardiomonitor.

About

Categories: Bez kategorii Tagi: , , , ,