Wielkie przeznaczenie, precyzja i trwałość to wszystko oraz wiele innych plusów ma tensometr.
Swego czasu nierzadkim kłopotem w profesji konstruktora było słuszne wyznaczenie poziomu naprężeń i odkształceń. Jednak dzisiaj jedną z najłatwiejszych i jednocześnie sprawnych strategii zidentyfikowania podziału pól mechanicznych w elemencie jest zastosowanie tensometrii.

Czujnik tenometryczny

Źródło: wagi-elektroniczne.pl
Tensometry to główny element wszelkiej wagi elektronicznej, a także sprzętów do pomiaru mocy ściskających, rozpościerających, napięć, itp. Coraz częściej zastosowane są w systemach automatyki, gdzie jest niezbędność dokonywania wymiarów wagowych, na przykład wykorzystuje się je do określenia ciężaru zbiorników składujących surowce, zbiorników mieszalniczych albo podestów najazdowych.

Receptory sytuowane są zwykle pod wspornikami zasobnika oraz platformy. W zestawieniu z aparatami pomiarowymi wolno dokładnie dopełniać wymiaru mocy, dozowania surowców, itp. Użycie dobranego rodzaju tensometru postanawiają takie warunki jak budulec i kształt czynnika konstrukcyjnego czujnika, a także forma obciążenia, temperatura przy wykonywanego pomiaru, itp.

Tensometry posiadają wiele zalet. Zwłaszcza ogromna precyzja oraz ogromna szczegółowość. Tensometr jest niedużych wymiarów, niemniej jest odporny na drgania i poruszenia. Nie utrudniają mu w skrupulatnej pracy duże temperatury oraz wielkie ciśnienia. Lepienie oraz używane półprodukty to najwyższa wiedza technologiczna i treściowa firm robiących czujniki siły, ponieważ od nich zależą dokładność i stabilność czujników.

W zależności od ułożenia czynnika oporowego i układu zdołamy odróżniać tensometr wężykowy składany z drutu rezystancyjny o wielkości ułamków mm uformowany w układzie wielokrotnego zygzaka (online). Jest również tensometr kratowy złożony z ciągu drucików ułożonych równolegle oraz złączonych znacznie grubszymi odcinkami opaski miedzianej.

Poszukujesz podobnych materiałów na prezentowany tu temat? To żaden problem, po prostu wejdź do serwisu (https://mklogistyka.pl/) a przekonasz się, że to było bardzo łatwe.

A tensometr oporowy foliowy układają się z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej skonstruowanej z drobnej metalowej folii sklejonej klejem z uszczelką nośną.

Dziś najczęściej używane to tensometry oporowe z powodu na swoje atuty i są przeważnie stosowane przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych.

About

Categories: Bez kategorii Tagi: , , ,