Czy słyszałeś kiedyś o elastomerach? Jak nie, to namawiamy do przeczytania tego artykułu
Bez wątpienia mało kto słyszał o takim czymś jak elastomery. Jednocześnie, wielu z nas miało już z tym do czynienia.

Najkrócej ujmując możemy przyznać, że elastomery są polimerami. Polimery są związkami o znacznej masie cząsteczkowej oraz regularnej powtarzalnej budowie. Takiego typu związki zbudowane są z długich łańcuchów, które są stworzone z powtarzających się jednostek określanych jako merami.

Polimery można podzielić na naturalne oraz syntetyczne.

Grabie wachlarzowe z tworzywa sztucznego XXL

Autor: Gardena
Źródło: Gardena

Te pierwsze są najbardziej istotnym budulcem żywych organizmów, na przykład białko, celuloza lub kauczuk. Polimery syntetyczne są najważniejszym budulcem tworzyw sztucznych, a także wielu różnych produktów chemicznych, takiego rodzaju jak farby, lakiery czy kleje. Niektóre z polimerów syntetycznych zrobiono w ten sposób, żeby miały one umiejętność powrotu do swojej oryginalnej postaci, również po znacznych odkształceniach. Tym właśnie polimerem jest elastomer.

Jeśli potrzebne Ci inne miejsce, z którego zamierzasz czerpać dane, to zalecamy to omówienie. Odnajdziesz tam dużo tekstów na analizowany tu wątek.

Ma on oryginalną zdolność do odkształceń, może mieć ona nawet kilkaset procent.

Do elastomerów zaliczyć możemy na przykład kauczuki syntetyczne, co oznacza różnorodnego typu gumy, silikony, neopren – z tego rodzaju substancji wytwarza się stroje dla nurków, ogólnie dla osób uprawiających sporty wodne. Elastomer, jak wspomnieliśmy, ma umiejętność zmiany swoich wymiarów w momencie, jak jest poddawany naprężeniom rozciągającym, ale także pozostałym – ścinającym oraz ściskającym. Po tym nadchodzi powrót do poprzednich wymiarów. Niektóre rodzaje gum opartych na kauczukach silikonowych można rozciągać o 1000 procent pierwotnych wymiarów bez ryzyka zerwania. Ta niezwykła zdolność elastomerów wynika z unikatowej budowy chemicznej.

Tak naprawdę, są one usieciowanymi polimerami amorficznymi, posiadają one niską temperaturę zeszklenia, bardzo poniżej temperatury pokojowej.
By elastomer mógł pozostawać ciałem stałym w temperaturze pokojowej i miał właściwą dość dużą wytrzymałość na zerwanie, między jego cząsteczkami muszą zdarzać się silne, lecz bez przesady oddziaływania, bo zapewniają jego ciągłość w okresie zmian wymiarów przez wpływ naprężeń mechanicznych. Jak oddziaływania między cząsteczkami są zbyt słabe materiał stanie się rozciągliwy, lecz nie będzie mógł powrócić do uprzednich rozmiarów. Będzie właściwie prezentował się jak plastelina.

About