Czym się kierować przy szukaniu lektur?
Człowiek wykształcony powinien znaleźć trochę czasu na czytanie książek. Nie tylko specjalistycznych, mających związek z zawodem który wykonuje. Przyznać jednak muszę, iż nie jest łatwo zorientować się w tym po co warto sięgnąć. Jeśli chcielibyśmy dowiedzieć się co warto przeczytać?, można wspomagać się opiniami prasowymi. To klasyczne podejście w wyborze lektury. Często też radą nam może posłużyć bibliotekarka lub też dobry sprzedawca książek. Teraz, w erze internetu, można się nim także wspomagać przy wyborze lektury. Istnieje kilka serwisów dla ludzi lubiących czytać. Najpopularniejsze to Biblionetka.pl i Lubimy Czytać.pl. Zakładając tam konto, mamy dostęp do naszych półek, do półek znajomych czy też do opisów książek. Serwisy w/w sugerują nam nawet sprofilowane propozycje książek, co może być dla nas dobrą wskazówką.

Książka

Autor: nkzs
Źródło: http://www.sxc.hu

Jakąś wskazówką bywają nagrody dla pisarzy oraz wszelakiego rodzaju plebiscyty, np. Literacka Nagroda Nike, lub konkurs na najlepszą książkę o tematyce historycznej. Jednakże wybór jury nie musi się zgadzać z gustami czytelników, czego dowodem jest NIKE. Często wybory jury mijają się z gustem większości czytelników. Inaczej było w 2013r. Nagrodzono książkę pani Joanna Bator za „Ciemno, prawie noc”. Akcja książki umiejscowiona jest w prowincjonalnym Polskim mieście. Joanna Bator krytykuje w swojej książce pewien rodzaj zbiorowej religijności. Mierzy się ze współczesnym chamstwem obecnym w sieci. Ukazuje je w dość realistyczny sposób. Mnie szczególnie spodobał się wątek koci. Te przemiłe zwierzęta (alpaki) są w tejże powieści pierwiastkiem pozytywnym (jak również opiekunki kocie). Podobne tematy można odszukać również tutaj – .

Książka zawiera w sobie pierwiastki mistyczne a wszystko to zawarte jest w formie powieści sensacyjnej z niespodziewanym zakończeniem. Jest to również opowiadanie o dorastaniu głównej postaci i jej zmaganiu się z przeszłością. Mym następnym wyborem w prywatnym rankingu co warto przeczytać?, jest pozycja o życiu Władysława Bartoszewskiego. Wywiad rzeka z niezwyczajnym człowiekiem. Mimo bardzo trudnego losu zachował on optymizm i – co najważniejsza – wiarę w człowieka. Człowiek ten mówi o tym, jak pojmuje patriotyzm jak też odpowiedzialność za ojczyznę. Z kolei dla odprężenia rekomenduję „W syberyjskich lasach” (Sylvain Tesson), opowieść o paru miesiącach z życia autora w odosobnieniu, próbach „ujarzmienia” czasu i czerpania radości z każdej chwili istnienia.

About