Jakie ozdoby wybrać do alkowy, by była ona urządzona na styl rustykalny?
Sypialnia w stylu rustykalnym to naturalne tworzywa, drewno i bawełna. Aby w podobnej sypialni nie było nudno, najlepiej poszukać kontrastów. Ja do alkowy w stylu naturalnym sugeruję ciemne szafy. Mieszkaniec polskiego dworku albo romantycznego strychu wybierze kierunek rustykalny zgodnie z klimatem otoczenia. Wszyscy inni mogą w nim znaleźć przestrzeń ciszy potrzebną do odzyskania równowagi po wypełnionym hałasem dniu.

stylowe wnętrze

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com

Rustykalnie nie obowiązkowo musi znaczyć wiejsko, raczej blisko przyrody, swojsko, stąd wybór naturalnych surowców i kolorystyka zawężona do bieli złamanej ciepłym odcieniem. Jedyny kontrast, konieczny niczym szczypta soli, to ciemny fornir sprzętów o prostych formach.

W sypialni w stylu naturalnym istotne są tkaniny. Wzrok odpoczywa, ważniejszy staje się dotyk, bo na pierwszy plan wysuwają się faktury tkanin: puszystość „pluszowego” pledu, szorstkość szydełkowych splotów, mięsistość kobierca. Naturalne promienie słoneczne wpadające przez otwory okienne, rozproszone zostają przez delikatne, zwiewne firany. Ciepły, lekko żółtawy poblask rzucają świece ustawione na kominku. Dodatkowo ponad drzwiami szafy można zainstalować rząd reflektorków. Rozbielone wnętrze z wdziękiem odbija światło, zyskując powierzchnię.

sypialnia

Autor: APD Market
Źródło: http://www.apdmarket.pl

Kominek w alkowie? To interesujący pomysł. Aranżacja sypialni powinna koncentrować się wokół miejsca do spania, jednak gdy do dyspozycji jest trochę więcej przestrzeni, warto ją uzupełnić. Do sypialni dobrze jest wstawić stylizowany parawan, ozdobną wannę lub właśnie palenisko. W domach wielorodzinnych ze względów technicznych trudno jest zainstalować prawdziwy. Można go jednak zastąpić wnęką bądź lekką konstrukcją. Ale uwaga! Nie może być to sztuczny kominek, tylko jedynie akcent (akcent w języku angielskim) nawiązujący do paleniska.

Umeblowanie także powinno być stworzone z tworzyw naturalnych. Odpowiednie zatem będą łóżka metalowe czy komody drewniane. W zestawie mebli sypialnianych rzecz jasna niezbędne będą też szafki nocne na które będzie można odłożyć na przykład czytaną książkę bądź okulary. Konieczne także będą po to, ażeby ustawić na nich lampki umożliwiające wieczorne czytanie. W w ten sposób urządzonej alkowie na pewno wypoczniemy znakomicie.

About