Jakiego rodzaju owoce czy jarzyny i na jakie rynki je eksportuje Polska?
Polska jest europejskim liderem w wytwarzaniu niektórych warzyw i owoców. Nie mamy sobie równych jeśli chodzi o produkowanie czarnej porzeczki, buraków czy wiśni, a co czwarte wytwarzane jabłko na Starym Kontynencie pochodzi właśnie z naszego państwa.
Produkcja znacznie przewyższa krajowe potrzeby, z tego też powodu rozwój eksportu jest wręcz koniecznością.

technika voip

Źródło: http://www.flickr.com
Bez stałego wyszukiwania coraz to nowych rynków zbytu, ogrodnictwo będzie tracić swoją rację bytu. Już obecnie na zagraniczne rynki Polska sprzedaje ok. 35 milionów ton owoców i warzyw. Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2017 roku Polska wyeksportowała niemalże 2000000 ton warzyw oraz przetworów warzywnych. Był to przyrost o ok. 2 procent o całkowitej wartości półtora miliarda Euro.

Absorbujący artykuł? Jeśli tak uważasz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, ponieważ w witrynie (https://www.pro-domo.com.pl/product-category/wszystko-po-1zl/), którą tutaj znajdziesz, też jest coś wartościowego.

Trochę spadł export owoców i przetworów owocowych. Polska to największy światowy kraj eksportujący świeże pieczarki. W eksporcie owoców dominującą funkcję posiadają jabłka, gdyż w ubiegłym roku eksport takich owoców wyniósł prawie 1000 ton, natomiast jego wartość wyniosła niemalże 340 milionów Euro. Postęp eksportu wymaga stałego wyszukiwania kolejnych rynków. Jeśli chodzi o nasz główny produkt, którym są jabłka, takich rynków szuka się w Azji czy też w północnej Afryce.

Obiecującym rynkiem są także Indie czy Wietnam, a także odmienne kraje tamtego regionu. Bardzo duże nadzieje wiązaliśmy z Chinami, natomiast jednak wymaga to jeszcze wielu przedsięwzięć oraz porozumień, żebyśmy mogli tam eksportować polskie jabłka. Znajdowanie kolejnych rynków wiąże się również z koniecznością budowania logistyki, jakiej na tę chwilę nie posiadamy rozwiniętej w najlepszy sposób. Nie jest problemem samo podpisanie porozumienia, ale jego realizacja oraz efekty.

Polska jest jak na skalę Unii Europejskiej sporym wytwórcą. W niektórych kategoriach nasza ojczyzna zajmuje początkowe miejsce. Są to nade wszystko jabłka, ale bardzo wysokie miejsca zajmujemy także w produkcji cebuli, marchewki czy borówki amerykańskiej.

About

Categories: Bez kategorii Tagi: , , ,