Sposoby realizowania zdjęć lotniczych
Fotografia lotnicza to ogólna definicja. Prawdę powiedziawszy nie ma jednoznacznej definicji określającej tę kategorię fotografii. Technicznie kwestię biorąc są to zdjęcia z powietrza pozyskane przy pomocy nie tylko satelity czy samolotu, helikoptera ale też każdego innego instrumentu mogącego sfotografować ziemię z dużej odległości.

zdjęcie

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Przyrządem takim może być np. paralotnia, sterowiec czy balon co jest tańszym rozwiązaniem. Plusem tej metody jest to, że balonu nie dotyczy zakaz lotów nad terenem zabudowanym, a zatem może być bez problemu używany przy fotografowaniu miast czy miejsc nie dostępnych dla helikoptera. Za pomocą balonu można wykonywać zdjęcia z wysokości 5-150 m. nad ziemią. Aparat zawieszony pod balonem helowym sterowany jest zdalnie i może realizować zdjęcia z powietrza pod jakimkolwiek kątem . Wykonywane za pomocą balonu fotografie z powodzeniem możemy łączyć i tworzyć rozległe panoramy. Taka sesja sesja biznesowa wrocław fotograficzna za pomocą balonu helowego lub latawca może trwać w jednym i tym samym miejscu nawet przez kilka godzin, wobec tego jest to świetna metoda do fotografowania wszelkich imprez typu masowego.

Definicja zdjęcia lotnicze niejednokrotnie jest używane na zmianę z nazwą fotografii z lotu ptaka, co może wprowadzić nieporozumienie, gdyż ten pierwszy typ fotografowania pokazuje teren pod kątem 90 stopni w stosunku do powierzchni ziemi. Natomiast ten drugi gatunek to zdjęcia wykonane pod mniejszym kątem w stosunku do powierzchni ziemi.

Zdjęcia z powietrza robione są w wielu celach, m.in. do

zdjęcie

Autor: HTC
Źródło: HTC

zobrazowania przewidywanych inwestycji w tle zrealizowanych już budowli, ukazują sposób ukształtowania terenu, pomagają utworzyć przeróżne mapki. Fotografuje się w tenże sposób również przeróżne nieruchomości, osiedla, domki jednorodzinne, obiekty przemysłowe, obiekty atrakcyjne turystycznie, kościoły, zabytki, a nawet wykopaliska archeologiczne i wszelkie elementy krajobrazu naturalnego. Zdjęcia takie niezwykle pomocne mogą okazać się w trakcie budowy ponieważ można widzieć nie tylko teren przeznaczony pod budowlę lecz również z pomocą zdjęć z powietrza udokumentujemy poszczególne etapy budowy. Tego typu fotografią zajmują się specjalistyczne firmy fotograficzne. Niejednokrotnie one same projektują własne urządzenia nośne. Ich ceny są różne, uzależnione przede wszystkim od wykorzystanego nośnika i typu zleconego zadania.

About