Żarówki led czyli sprytny sposób na niskie opłaty za prąd
Ciągły progres technologiczno-naukowy przyczynił się do tego, że niemal w wszelkiej dziedzinie co chwilę pojawiają się nowe rozwiązania i ulepszenia, które ułatwiają nam życie i wspierają w codziennych zadaniach. Jednym z takich praktycznych urządzeń, których używanie teraz jest tak powszechne, że właściwie się o tym nie myśli, jest żarówka.

Thomas Edison wynalazł ją w 1879 roku. Wyjściowo była to szklana bańka, do jakiej wprowadzano włókna węglowe tak, by paliła się kilkadziesiąt godzin. Naturalnie potem sam Edison ją poprawił, umieszczając w szklanej bańce włókna z japońskiego bambusa. Tak rozpoczęła się historia tego niewielkiego, ale o wielkim znaczeniu dla świata przedmiotu, bez którego nikt dziś nie wyobraża sobie istnienia.

Naturalnie żarówki są wciąż poprawiane aż po dzień dzisiejszy, dzięki temu możemy pozyskać już nie wyłącznie zwyczajne żarówki, które powoli przechodzą już do lamusa, albowiem są w niewielkim stopniu proekologiczne, czerpią dużo więcej energii elektrycznej niż np. ich energooszczędne zamienniki. Aktualnie na rynku największą popularnością cieszą się żarówki led. Niewielu z nas ma świadomość, że technika wykorzystana w tych halogenach została wymyślona już prawie sto lat temu. Pojęcie elektroluminescencji znane od niemal wieku z sukcesem wykorzystywane jest od trzydziestu lat w na przykład urządzeniach typu hi-fi, żarówkach samochodowych czy w reklamach, a od niedawna zaczęło być wykorzystywane powszechnie w lampach oświetlających nasze domy i budynki.

żaówki LED

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

Żarówki LED od kilku lat cieszą się dużą popularnością na rynku, bowiem ich światło jest dla użytkowników dużo bardziej przyjemne niż standardowych żarówek.narzędzia (bezpłatny dostęp)Ich dodatkową zaletą jest fakt, że są bardziej oszczędne, a tym samym są mniej dotkliwe dla domowego budżetu. Koszt samego zakupu jest wyższy niż przy tradycyjnym oświetleniu, ale zakup żarówek tego typu zwraca się już po kilku tygodniach. Warto też pamiętać, że ich żywotność mocno przewyższa stare a nawet energooszczędne żarówki.

Żarówki led to współcześnie wysoce znany model oświetlenia stosowanego w naszych domach. Jednorazowa wymiana kompletnego oświetlenia w domu czy mieszkaniu może wiązać się z dość sporymi kosztami, jednak spora żywotność lampy, niewielkie wykorzystanie mocy i to, że są one przyjazne dla środowiska, z pewnością to zrównoważy.

About