Zdecydowanie szata zdobi każdy produkt, stąd tak istotne jest, by pamiętać o jak najlepiej zaprojektowaniach opakowaniach
Opakowania produktów są coraz bardziej istotne w działaniach komunikacyjnych. Dzieje się to przykładowo przy okazji ciągle rosnących samoobsługowych form sprzedaży. Tym samym, jak reklama i pozostałe formy promocji mają wpływać na klienta bardziej w odległości czasowej i psychologicznej, to opakowanie działa konkretnie, w miejscu sprzedaży.

Aktualnie, jednym z najbardziej pewnych metod budowania przewagi konkurencyjnej jest najbardziej profesjonalne wykreowanie i wypromowanie produktu. Kapitalizm i gospodarka wolnorynkowa, w której

Opakowanie chusteczek potrzebne w czasie alergii

Autor: Mike Linksvayer
Źródło: http://www.flickr.com

spora ilość producentów działa na tym samym rynku i tworzy identyczny produkt, sprawia, że wyróżnienie konkretnego produktu jest bardzo niezbędne.

I to na każdym poziomie, nawet pakowanie saszetek ma znaczenie. Każdy produkt ma właściwie ograniczoną ilość czasu, ażeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego konsumenta, który przechadza się alejką w sklepie. To znaczy, że opakowanie musi faktycznie mocno oddziaływać na wzrok oraz na zmysł dotyku. Gdy projektujemy opakowanie musimy pamiętać o trzech najistotniejszych funkcjach . Pierwsza z funkcji – ochronna, jest bardzo istotna, niezbędna, by produkt był wytrzymały, jednak aktualnie istotniejsze są dwie pozostałe funkcje – użytkowa i reklamowa.

Wartość użytkowa opakowania to na pewno podniesienie estetyki i jakości danego produktu. Jednocześnie, takie opakowanie (dobra strona) po zużyciu produktu zostanie w domu konsumenta i otrzyma tak zwane „drugie życie”. Umożliwia to na częstszy kontakt konsumenta z marką, większą świadomość jej istnienia, a również wzrost rozpoznawalności produktu spośród konkurencji. Z innej strony użyte kolory i typografia niezwykle zapadają w pamięć, jednakże tu już wchodzimy na obszar kolejnej funkcji opakowania – reklamowa.

opakowanie telewizora plazmowego

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu funkcja ma za zadanie, żeby wyróżnić produkt, zapewniają to elementy werbalne, czyli slogan, etykieta, oraz niewerbalne, czyli symbole, grafika, kształt. W dzisiejszych czasach, jak przekonują fachowcy, lepiej działają elementy niewerbalne, ponieważ znaczna ilość informacji, jakie odbiera człowiek dociera do niego właśnie tą drogą. To właśnie one najbardziej wpływają na opinie i postawy, a co najważniejsze, na decyzje o zakupie. Miejmy więc na uwadze, by o opakowaniu myśleć identycznie, jak o produkcie. Bo co z tego, iż mamy najlepszy produkt, jak nikt go nie kupuje przez źle zrobione opakowanie. Szata może nie zdobi człowieka, ale opakowanie z pewnością zdobi każdy produkt.

About