Pomiary drgań oraz naprężeń, konieczne w wielu sytuacjach
Prawda jest taka, że o różnych rzeczach przeciętny Kowalski nawet nie ma pojęcia. Nie wiemy, że przy niektórych konstrukcjach niezbędne okazują się pomiary drgań. Tego typu pomiary dają możliwość na znalezienie awarii i skontrolowanie ogólnego stanu danej konstrukcji. Dawniej, by znaleźć awarię musieliśmy rozłożyć na czynniki pierwsze wybraną budowlę. Jak można się domyślić było to bardzo kosztowne.

Pomiary drgań
Obecnie istnieją urządzenia do pomiaru drgań i naprężeń i nie musimy dokonywać demontażu ogólnej konstrukcji. Po dokonaniu tego typu pomiarów przedsiębiorstwa je wykonująca da nam protokół z owych pomiarów, żebyśmy wszystko wiedzieli. Dlatego jeżeli zostaliśmy nadzorcami jakiejś dużej konstrukcji pamiętajmy o tego rodzaju opcji. Powinniśmy również pamiętać, że tego typu pomiary trzeba robić nie jedynie w momencie, kiedy dotrą do nas wiadomości, że coś jest nie tak – Komes – pomiary drgań. Najsensowniej kontrolnie, co pół roku robić tego typu pomiary, bo lepiej profilaktycznie coś sprawdzać zamiast później użerać się z jakąś dużą awarią, bo to na sto procent okaże się droższe.

Obliczenia MES, tj. Metoda Elementów Skończonych
Z czym związana jest Metoda Elementów Skończonych? Czytaj tutaj- czym jest analiza Mes Można stwierdzić, że na sto procent Nowak albo Kowalski nie będą mieli pojęcia, o czym mowa. Tymczasem obliczenia MES mogą pomóc przy wielu obliczeniach, dla których standardowe wzory nic nie dają. Obliczenia tego rodzaju dają możliwość uzyskiwania wyników dla nieszablonowych kształtów. Dlatego korzysta się z nich w życiowych sytuacjach niż lekcje matematyki. Niestety w szkole uczymy się często wzorów, które nie za bardzo są w stanie pomóc w prawdziwym życiu.

Przemysł

Autor: European Southern Observatory
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli zaś chodzi o obliczenia MES to idealne rozwiązanie dla normalnych sytuacji. Jak wiemy wszystkie metody posiadają jakieś plusy, ale posiada też jakieś wady.

Czy ten materiał Cię zafascynował? W takim wypadku zobacz inny news, który też posiada ciekawe informacje.

Jeżeli chodzi o ten rodzaj obliczeń to musimy zawsze zwrócić uwagę na pewien margines błędu, którego niestety nie można wykluczyć. Ale mimo tego minusa Metoda Elementów Skończonych jest jedną z najbardziej odpowiendnich metod, jakie do tej pory udało się wymyślić, dlatego też w mechanice ogólnie pojętej jest niesamowicie często używana. Oczywiście nie każdy wie jak robi się tego typu obliczenia, nie wszyscy znają się na macierzach, ale są osoby wykwalifikowane w tej kwestii i wiedzą jak się za to zabrać.

About